У Валенсії почався суперматч Каспаров - Карпов

Гаррі Каспаров та Анатолій Карпов© AFP
Спорт 22 вересня, 2009, 12:48 1413
Гаррі Каспаров та Анатолій Карпов розіграють 12 партій у Валенсії: чотири 25-хвилинки і вісім 5-хвилинок.

21 вересня у Валенсії відкрився показовий поєдинок легендарних шахістів: матч між Анатолієм Карповим та Гаррі Каспаровим.

Привід знаменний: чверть століття тому (а якщо зовсім точно - 10 вересня 1984 року) почалося їх велике протистояння в боротьбі за шахову корону.

Той перший – безлімітний – матч почався для Каспарова катастрофічно. Після дев'яти партій рахунок був 4:0 на користь Карпова, і багатьом здавалося, що Гаррі довго не протягне, адже його суперникові залишалося виграти всього лише дві партії. Але Карпов зробив фатальну помилку. Полягала вона в тому, що, маючи значну перевагу в рахунку, 12-й чемпіон світу не став розгойдувати човен, а вирішив, що "клієнт" дозріє сам і під тягарем негативних емоцій впаде до його ніг, як стигла груша.

Карпов хотів вирішити проблему Каспарова назавжди, знищити його, виграти з "фішеровським" рахунком 6:0. І почалася безславна серія з 17 нічиїх поспіль, більша частина яких закінчувалася в районі 20-го ходу, а деякі тривали ще менше.

Від великого до смішного – один крок. Над цими партіями сміялися. І це було погано. Але для кого? Каспарову, що катастрофічно програвав, втрачати було нічого. Карпов же вирішив будь-що-будь досягти свого.

Після того як Карпову вдалося виграти 27-у партію, рахунок став 5:0, і тепер кожна партія могла стати для Каспарова останньою.

Каспарову вдалося простояти на краю прірви ще два місяці! І він не просто простояв, а виграв три партії.

Після того як Гаррі виграв 47-ю та 48-му партії (сталося це 30 січня і 8 лютого 1985 року) матч був зупинений тодішнім президентом ФІДЕ Флоренсіо Кампоманесом.

Рішення це йому, звичайно ж, "допомогли" прийняти.

З огляду на тенденцію, що намітилася, і характер 47-ї і 48-ї партій, Каспаров вважав, що перемогу в матчі у нього відібрали. Карпов дотримується іншої думки.

"Мені сказали, що треба обстежитися – мовляв, іде унікальний експеримент, - розповідав Анатолій Євгенович навесні 2001 року. - Набрехали, що Каспаров теж погодився обстежитися. Академіки винесли вердикт: суперники морально і фізично виснажені, продовжувати матч небезпечно для їх життя. Я намагався розмовляти з тими, хто міг мені допомогти в ЦК, але на мене дивилися зі співчуттям: мовляв, у людини вже не все гаразд із психікою. Загалом, мене заманили в диявольську пастку і фактично відібрали перемогу..."

Після того безлімітного матчу два великих "К" зіграли ще чотири. Але вже обмежені двадцятьма чотирма поєдинками. Всі вони проходили у виключно завзятій боротьбі. У результаті три матчі виграв Каспаров, один - в Севільї - закінчився внічию. Причому Каспарову вдалося виграти "на замовлення" 24-у партію, врятувати матч і зберегти титул.

Загальний рахунок результативних партій у цьому протиборстві - 21:19 на користь Каспарова. 104 партії завершилися внічию.

Був ще один матч, дуже коротенький. Йдеться про чотири швидкі партії, зіграні у Нью-Йорку в 2002 році, коли Каспаров був ще дуже сильний і вигравав турнір за турніром. Але Карпов, який давно нічого не вигравав, зібрався і виграв той міні-матч у Каспарова – 2,5:1,5.

Зараз шанси Каспарова оцінюються набагато вище – він і молодший, і сильніший, до того ж продовжує займатися улюбленою справою, тренуючи норвезьку суперзірку Магнуса Карлсена.

Але, немає сумнівів, що Карпов зуміє як слід налаштуватися на свого історичного суперника і гідно проведе цей ностальгічний поєдинок.

Тим більше що регламент буде щадний: чотири 25-хвилинки і вісім 5-хвилинок. Не можна забувати і те, що два "К" планують провести такі ж міні-битви у Франції, США, Англії та Росії. Пройтися, так би мовити, по місцях бойової слави.

Організатори цього шоу прогнозують 10-мільйонну Інтернет-аудиторію. Перша партія відбудеться вже 22 вересня.

Відправити другу Надрукувати Написати до редакції © За матеріалами "Спорт-Експрес" / А.Р.