Футбольний свисток святкує день народження

10 липня 1878 року майстер Джозеф Хадсон з англійського міста Бірмінгем розробив губний свисток.

Невід'ємний і найважливіший атрибут футбольного арбітра – свисток святкує 10 липня свій 131-й день народження.

Губний свисток був розроблений в 19-му столітті небагатим майстром Джозефом Хадсоном з англійського міста Бірмінгем. Щоб заробити на життя, Джозеф займався всім підряд – від ремонту складних кишенькових годин до лагодження старих черевиків, але, коли видавалися вільні хвилини, майстер удосконалював своє улюблене дітище – губний свисток – і експериментував з розробкою різних його модифікацій, які відрізнялися один від одного звучанням. Протягом 1860-1870-х років їм були створені сотні різних моделей свистків.

Широка публіка вперше дізналася про винахід Хадсона у 1878 році. Згідно з легендою, під час гри англійських клубів "Ноттінгем Форест" - "Шеффілд" суддя, втомлений маханням хусткою, вирішив спробувати свисток.

Свисток, по-науковому - газоцівковий випромінювач, який являє собою перетворювач енергії струменя в енергію акустичних коливань. Головні його елементи - щілисте сопло і резонансна камера. Повітря, що подається в сопло, розбивається гострим краєм резонатора на два потоки – один виходить назовні, другою прямує в резонансну камеру. Тиск в камері при цьому підвищується. Коли він досягає критичного значення, потік повітря з камери проривається назовні, руйнуючи перший потік. В результаті цього виникають періодичні стиснення і розрядки, які сприймаються вухом як свист.

Сьогодні футбольні судді використовують гучні моделі свистків без кульок.

Цікаво, що спеціальний гучний свисток для рефері був розроблений бірмінгемською компанією "Джозеф і Ко", продовжують справу винахідника. Найпотужніша модель губного свистка "Торнадо Т2000" була представлена цією фірмою в 1989 році і з тих пір отримала широке визнання серед футбольних арбітрів. У бірмінгемської компанії є тільки один серйозний конкурент - канадська компанія "Фокс 40 Інтернешнл".

Найцікавіше, що і у англійців, і у канадців створенням нових моделей займаються цілі відділи дослідників і розробників. Конструкції постійно удосконалюються, а, крім звичайних свистків, тут розробляються спеціальні моделі свистків для собак, дельфінів, китів... І звичайно, англійці і канадці змагаються один з одним за визнання футбольних рефері.

Читайте також:

В київському "Динамо" буде ще троє новачків

Газзаєв: Шевченко - це віртуальність

Українські депутати поїдуть на Європарлампіаду

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: