Нацбанк уріже фінансування Євро-2012 у 16 разів

В НБУ вважають нереальним перерахування до бюджету майже 10 млрд гривень. Єдиний вихід - надрукувати ці гроші.

Протягом чотирьох днів Нацбанк повинен знайти 6,8 млрд гривень і ще 3 млрд гривень протягом місяця на фінансування підготовки Євро-2012. НБУ погоджується перерахувати суму, в 16 разів меншу.

Вчора набрав чинності багатостраждальний закон про виділення Національним банком грошей на підготовку в Україні континентальної першості з футболу 2012 року.

Відповідно до закону, вже до 20 жовтня Нацбанк зобов'язаний перерахувати до держбюджету 6,8 млрд гривень, які у нього, за оцінками авторів документу, залишилися від перевищення кошторисних доходів над витратами за дев'ять місяців 2009 року. Менш ніж через місяць НБУ має віддати в казну ще 3 млрд грн - таку суму, за прогнозами депутатів, центробанк "заробить" у IV кварталі.

В Національному банку знову заявили: цифри нереальні, такого перевищення немає й близько. Як повідомив директор департаменту Нацбанку із зовнішньоекономічних стосунків Сергій Круглик, за станом на 13 жовтня НБУ показував перевищення доходів над витратами у розмірі всього лише 800 млн грн.

Згідно з прогнозами правління Нацбанку, затвердженими його радою, до кінця року чистий дохід НБУ сильно не зміниться і складе 600 млн грн. За словами Круглика, наявну суму - як за перше півріччя, так і за весь рік, незважаючи на вимоги закону, Нацбанк до бюджету перерахує. "У законі сказано, що ми зобов'язані перерахувати до бюджету реальну різницю між доходами і витратами. Ось реальну різницю ми і направимо", - заявляє Круглик.

В оприлюдненому тексті закону немає прямої вказівки Нацбанку перераховувати саме реальну суму кошторисного залишку. Проте правова нестиковка дійсно існує. Ухвалений закон вносить правки до держбюджету на цей рік, згідно з якими НБУ в 2009-му повинен перерахувати в казну 9,8 млрд грн. Але у змінах до іншого закону - про Національний банк - буквально сказано, що "Нацбанк за результатами кожного кварталу поточного року у разі перевищення кошторисних доходів над кошторисними витратами вносить до 20-го числа місяця, наступного за звітним кварталом, позитивну різницю до держбюджету".

Тобто, з одного боку, згідно із законом про бюджет, НБУ зобов'язаний віддати казні 9,8 млрд грн (6,8 млрд грн з яких - протягом кількох днів), а з іншого - відповідно до закону про Національний банк - перерахувати тільки той залишок, який у нього є, якщо є взагалі.

За словами директора департаменту Нацбанку із зовнішньоекономічних стосунків Сергія Круглика, остаточне рішення про те, яку суму перераховувати до бюджету, найближчим часом винесе правління Нацбанку. Якщо воно все ж вирішить не йти на загострення конфлікту з парламентом, то більшу частину необхідного обсягу коштів просто "додрукує".

Проте другий варіант, за словами директора департаменту зовнішньоекономічних стосунків НБУ, маловірогідний. Однією з основних функцій Нацбанку є контроль грошової бази (кошти на рахунках комерційних банків і гривнева готівка поза банками). На 1 жовтня цей показник складав 184 млрд грн, що всього на 27 млрд нижче за "стелю", яка встановлена для базових грошей в Україні Міжнародним валютним фондом (МВФ) на аналогічну дату. При цьому наступна "планка" МВФ зафіксована на 1 січня, і вона всього лише на 1 млрд грн вище. Тому "друкування" всього лише за чотири дні 6 млрд навряд чи буде схвально сприйняте місією МВФ, яка зараз перебуває в Києві.

Проте представники уряду і БЮТ у парламенті наполягають на тому, щоб Нацбанк перерахував все до копійки, як це зафіксовано в бюджеті. "9,8 млрд грн з’явилися не на порожньому місці, автори законопроекту проводили розрахунки і знають, що в НБУ є ці гроші, - говорить міністр Кабінету міністрів Петро Крупко. - З боку Нацбанку більше політичної гри, ніж бажання виконати закон". На запитання, яке покарання чекає керівництво НБУ, якщо всі необхідні гроші до бюджету перераховані не будуть, міністр відповісти відмовився. Депутат фракції БЮТ Олег Ляшко нагадує, що невиконання закону загрожує Володимиру Стельмаху "адміністративною і навіть кримінальною відповідальністю".

В той же час досі незрозуміло, будівництво яких саме об'єктів здійснюватиметься за рахунок коштів Нацбанку. Адже остаточний план освоєння 9,8 млрд грн так і не оприлюднений. Його зараз розробляє Мінекономіки, після чого (наступного тижня) план узгоджуватиметься з парламентськими комітетами і тільки потім затверджуватиметься Кабміном.

За словами міністра з питань сім'ї, молоді та спорту Юрія Павленка, розпорядники коштів, навіть якщо і отримають гроші від Нацбанку, не встигнуть освоїти настільки велику суму. Адже в осінньо-зимовий період зупиняться багато будівельних робіт. "З цим розрахунком 10 млрд грн ми просто не встигнемо освоїти до кінця року. І Мінфіну доведеться вирішувати, куди їх витрачати", - пояснює міністр. Представники блоку уряду, що відповідає за підготовку єврочемпіонату, називають "вибивання" грошей з Нацбанку політичним галасом, мета якого, вочевидь, тримати під тиском уряду і парламенту главу НБУ. "На превеликий жаль, ми - свідки певної політичної гри довкола цього закону", - додав віце-міністр Іван Васюник.

10,5 млрд грн залишку від перевищення доходів над витратами перерахує Нацбанк в казну в 2010 році, згідно з проектом закону про держбюджет. Рада ж НБУ прогнозує чистий дохід Нацбанку на 2010 рік всього лише 4 млрд грн.

Читайте також:

Україні не потрібно 10 мільярдів гривень на Євро-2012

Закон про додаткове фінансування Євро-2012 вступив в силу

Фінансування Євро-2012 загрожує обвалом курсу гривні

На честь Євро-2012 на іконі намалювали м'яч і футбольне поле

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: