Суркіс: Газзаєв розкриє нові таланти "Динамо"

Ігор Суркіс розповів, що на виборах президента Прем'єр-ліги підтримував Рабиновича тільки через сором за країну.

Для президента "Динамо" минулий сезон вийшов двояким – його команда з величезним відривом виграла чемпіонат України, але пропустила головного внутрішнього опонента у фінал Кубка УЄФА.

А наприкінці сезону замість заслуженого короткого перепочинку як сніг на голову звалився екстрим у вигляді пошуків нового головного тренера. Президент "Динамо" розповів, що ще, крім ностальгії, покликало Сьоміна в Москву, висловив впевненість у тому, що Газзаєв розкриє нові таланти, а також розповів, що на виборах президента Прем'єр-ліги підтримував Рабиновича тільки через сором за країну.

- Чи можна сказати, що єдина причина, через яку Сьомін пішов з "Динамо", - бажання зберегти за собою 15-відсотковий пакет акцій "Локомотива"?
- Це основна причина. І це нормальне бажання для людини, яка 20 років віддала клубу. Запевняю вас, судових процесів у відношенні його пакету акцій вже не буде. Важливо й інше: хоча по духу Юрій Павлович ще молодий чоловік, але йому вже 62 роки, і він хоче забезпечити свою старість і майбутнє своєї родини. Ще чимось пояснити, чому тренер йде з команди, що безпосередньо потрапила у груповий турнір Ліги чемпіонів, складно.

Особисто для мене все відбулося дуже спонтанно, але переговори з приводу повернення Сьоміна в "Локомотив", напевно, велися і раніше. Керівництво клубу, прибравши Рахімова, стало активно запрошували Сьоміна. Мені здається, остаточне рішення про повернення в Москву він прийняв після двох програшів донецькому "Шахтареві". Це був психологічний момент.

- Ви вже помітили розходження між Сьоміним і Газзаєвим?
- Для глибоких висновків потрібен час. Це два сильних тренера, які сповідують різний підхід до футболістів, але обидва є послідовними людьми. А у футболі торохкання з боку в бік не дасть нічого доброго. Юрій Павлович був послідовним, нехай іноді це йшло на шкоду команді: навіть коли основні гравці вилітали через травми, було дуже мало ротацій у складі. Але це концепція великих тренерів, які орієнтуються на 18 гравців основного складу і під це награють певні схеми.

- При цьому "Динамо" з Сьоміним заграло по-іншому.
- Дійсно, динамівський футбол змінився: став технічним, з короткими пасами, з гарним контролем м'яча. Минув час упору на флангові атаки. Можливо, через відсутність яскраво виражених флангових гравців. Раніше у нас був Косовський ліворуч, потім Гусєв справа. Якщо не обидва фланги, то один точно працював. Але Сьомін вибрав свою модель ведення гри і довів її спроможність.

Що стосується Газзаева, то він виграв з ЦСКА майже все що можна: в 95-му з "Аланією" перервав гегемонію "Спартака". Моя задача – створити йому комфортні умови для роботи. Головне, щоб у нас були такі ж довірливі відносини, які у мене склалися з Сьоміним. Будемо працювати однією командою – буде і результат. Я вважаю, постать Газзаєва – фундаментальна для розвитку клубу і досягнення кращих результатів.

- Кандидатура українського тренера на пост наставника "Динамо" навіть не розглядалася?
- На пострадянському просторі був один сильний вільний тренер – Газзаєв. Можна довірити команду наставнику молодіжного складу, як довірили Гвардіолі. Довірити своєму – не проблема, але для цього потрібно пройти якийсь шлях. Я це вже проходив, і не хотів до цього повертатися. Якщо б не вдалося роздобути Газзаєва, цілком можливо, звернули б увагу на українських тренерів. Є Павлов, Маркевич, вільний Блохін. Правда, чи є у нього бажання працювати, чи він у творчій відпустці? Сам Сьомін порадив спробувати Газзаєва. І нам не потрібно змінювати менталітет гравців, які в основному говорять російською, навіть легіонери.

- Михайличенко і Дем'яненко отримували "Динамо" наче в спадщину, адже вважалися учнями Лобановського. При цьому обидва не мали досвіду роботи головним тренером. Надалі така практика буде можлива?
- Я дещо поясню. Після відходу Лобановського я пройшов дуже складний шлях. Він наполягав на тому, що концепція гри, навіть якщо він піде на заслужений відпочинок, не повинна змінюватися – ті ж навантаження, ті ж тактичні побудови. Логічно, що я дав можливість керувати командою Михайличенку, який був найбільш підготовленим з обойми Лобановського. Потім були Буряк, Дем'яненко. З різних причин у них щось не виходило. Ще в 2006 році у мене виникали думки, що "Динамо" потрібен більш харизматичний тренер. Але дістати дійсно класного наставника, який з душею і серцем прийшов би в команду, - неймовірно складно. Приклад – Юрій Павлович Сьомін. Його так сильно потягнуло додому, що навіть та велика справа, яку він вів, його не зупинила. А адже команда в нього вірила, мікроклімат був чудовим. Такий команді, як "Динамо", найкраще мати другого Лобановського – стратегія буде побудована на десятиліття. Але немає такого Лобановського, і навряд чи знайдемо. Можливо, з'являться молоді, перспективні, але вони повинні довести, що чогось варті. Я достатньо експериментував на київському "Динамо". Не можна цього більше робити.

- Чистки в складі, які почалися в кінці 2007 року, можна було провести і раніше. У тому ж 2006-му, коли команда в Лізі чемпіонів набрала у групі лише два очки.
- Зараз можна говорити що завгодно. Я, до речі, хотів би бачити той папірець, про який говорив Сабо. За його словами, він писав, яких гравців потрібно прибрати. Знаєте, він кожен день міг когось прибирати, в залежності від свого настрою. У нього кожен день був з кимсь конфлікт...

Інша справа, що один тренер може знайти спільну мову з гравцями, а інший – ні. В цьому як раз і полягала мудрість Сьоміна. Що ми не робили, але у нас нічого не виходило з Мілевським і Алієвим. А при Сьоміні вони стали лідерами команди. А Газзаєв, запевняю вас, розкриє ще й нові таланти.

- До речі, про таланти. У минулому році розкрились Мілевський і Алієв, навесні Кравець вивів "Динамо" в 1/8 фіналу Кубка УЄФА. Але за ними нікого – Ярмоленко і Зозуля отримали щедрі аванси, але більшість часу сидять на лавці запасних.
- А я вам скажу, що у нас давно не було таких власних вихованців – за своєю силою, потенціалом. Їм просто потрібно більше впевненості. Це дуже талановиті хлопці. Сьогодні, щоб запросити таких гравців на перспективу, треба віддати не один мільйон євро.

- Чи важко ви перенесли поразку від "Шахтаря" у Кубку УЄФА?
- Це був удар, з яким потрібно було впоратися. При цьому "Динамо" нічим не слабше за "Шахтар". Просто в ту конкретну хвилину донеччанам більше пощастило. При цьому "Шахтар" зробив величезну справу: дав зрозуміти, що українські команди можуть багато чого добитися в Європі. І припинились розмови, що нам щось не дають, кудись не пускають. Якщо команда грає, то все може бути прекрасно.

- Мірча Луческу після перемоги над "Динамо" у півфіналі Кубка України сказав: "Ми виграли, тому що у нас було більше терпіння". "Динамо" дійсно не навчилося терпіти?
- Я скажу про інше. Чомусь вважається: нехай у київському "Динамо" хоч 11 чоловік травмується, але воно повинно виходити і перемагати. Я приведу таке порівняння. Срна в "Шахтарі" - мозок і лідер команди. А для нас Михалик як Срна для "Шахтаря", а Діакате як Чигиринський. Уявіть, що Михалик та Діакате в порядку, а у "Шахтаря" травмовані Чигринський та Срна...

Протягом сезону Сьоміну вдавалося перекроювати різні ігрові лінії, він жодного разу не сказав, що у нас немає шансів, тому що вибули той і той, не повернувся Гусєв. Луческу знав, що у нього на лавці сиділи футболісти не слабкіші за тих, хто грав у полі, і грамотно це використав у всіх кубкових матчах. Але ми не програли ганебно, і обов'язково будемо прагнути до більшого.

- З одного боку - "Шахтар" виграв другий за значимістю євротрофей, і "Динамо" може тільки повторити його успіх, з іншого – Сьомін ще нещодавно говорив, що команда зі Східної Європи не може виграти Лігу чемпіонів. Як у цій ситуації мотивувати гравців?
- Не став би говорити, що команда з нашого регіону не може виграти Лігу чемпіонів. Ще 3-4 роки тому про перемогу "Шахтаря" в Кубку УЄФА теж можна було говорити з посмішкою на обличчі. Як і про наші шанси зробити це. "Шахтар" виграв, але повторити його успіх не негоже. Повірте, що і Донецьк буде прагнути ще раз виграти євротрофей. "Барселона" в цьому році виграла все. Уявіть, що в наступному вона все програє. Що виллється на цю команду? Всі забудуть про минулі перемоги. Спортивні досягнення цінні для сьогоднішнього дня.

- Наприкінці травня повинні були відбутися вибори президента Прем'єр-ліги. Але колишній генеральний менеджер G-14 Томас Курт свою кандидатуру зняв, а за Рабиновича голосувати не стали. Чого чекати далі?
- Треба, нарешті, виробити рішення, щоб не смішити людей. Я першим говорив: хлопці, Сафіуллін та Попов за духом ближчі до донецького "Шахтаря", але вони – працюють. Ми поміняли вивіску, але нічого не створили. Часом не знаєш, куди звертатися, якщо виникає чисто футбольне питання. Сьогодні президенти клубів хочуть, щоб за них хтось працював, а вони раділи успіхам своїх команд. Але ми повинні влізти в цей процес. Моя думка: з 16 самодостатніх президентів ми повинні вибрати одного. Нехай він збере команду професіоналів, які будуть керувати під його керівництвом. Що стосується Курта, то мені й так було зрозуміло, що він відмовиться.

- Чому?
- Людина презентувала програму ніби для однієї з п'яти провідних європейських країн. Розумієте, він ментально знаходився в Європі. А потрібно оцінювати наші реалії. В Італії "Мілан", зайнявши третє місце, за розподілом телевізійних пулів додатково отримає € 90 млн. А я діставав гроші зі своєї кишені, щоб заплатити за ПТС (пересувну телевізійну станцію – ред.), яка поїде в Кривий Ріг і покаже матч "Кривбас" - "Динамо". Чи не смішно? Або інша ситуація – ФК "Харків" не сплатив повністю внесок за участь у чемпіонаті. Вже краще проводити чемпіонат у 10 команд, ніж мати такі випадки.

- Чому "Динамо" не ввійшло в телевізійний пул?
- Я не бачив у цьому сенсу. На каналі ТЕТ я хоча б рекламував ті компанії, які приносять мені якусь фінансову вигоду, нехай вона і невелика. А ввійшовши в пул, я б не знав, що отримаю натомість: чіткого плану не було, лише приблизні цифри. А взагалі, треба футбол любити більше, ніж гроші, тоді буде порядок.

- Ви особисто до сих пір підтримуєте Рабиновича?
- А я ж не за Рабиновича. Я на попередньому голосуванні за нього руку підняв з однієї простої причини: соромно і ганебно, що українською Прем'єр-лігою буде керувати людина, яка в будь-яку організацію піде з перекладачем. Нехай генеральний директор, секретарі будуть іноземцями, але перша особа має асоціюватися з Україною.

- Ви задоволені тим, як київський вболівальник ходив на матчі команди в минулому сезоні?
- У чемпіонаті країни в середньому стало ходити на 1,5-2 тис. чоловік більше. Це гарна тенденція. І якщо б мені сьогодні сказали, що стадіон на іграх "Динамо" заповнюватиметься на 100%, але квитки повинні коштувати 1 грн. або 50 копійок, - я б дав добро. Продаж квитків – це не засіб існування такого клубу як "Динамо". Але що за гривню, що за 10 або 100 – ходити будуть однаково. Надто вибагливий київський глядач. А в цілому, потрібно своєю потужною грою запрошували уболівальника на стадіон, щоб люди йшли на футбол як на виставу.

Читайте також:

Газзаєв: Березуцького та Шевченка в "Динамо" не буде

"Динамо" зіграє з "Локомотивом", "Айнтрахтом" та "Аксамсом"

Кравець: у фіналі Кубка УЄФА я вболівав не за "Шахтар"

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: